Kedvezményezett:
Kecskeméti Főiskola
6000 Kecskemét, Izsáki út 10.
Tel.: 76/501-960

Közreműködő szervezet:
ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft.
1134 Budapest, Váci út 45.
Tel.: 1/273-4250

MŰSZAKI-TERMÉSZETTUDOMÁNYOS
TUDÁSBÁZIS INFRASTRUKTÚRÁJÁNAK
FEJLESZTÉSE A KECSKEMÉTI FŐISKOLÁN

A projekt az Európai Unió támogatásával és az
Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Támogatási összeg: 2.440.925.248 Ft
Gyorslinkek
Főmenü
Média

Természettudományi és Műszaki Alaptárgyi Központ (TMAK) kialakítása

A Természettudományi és Műszaki Alaptárgyi Központ kialakításával az alaptárgyi gyakorlati képzés feltételeit javítjuk. A műszaki természettudományi képzési területhez tartozó alap-tárgyak labor, szertár és műhelygondjai megoldódnak, hatékonyabbá válik az oktatás, a kutatási tevékenység.

A zsúfoltság csökkentésével a képzési körülmények javulnak, az informatikai épületben hely szabadul fel elsősorban hallgatói mérőlaborok és oktatói kutatólaborok részére (későbbi fejlesztések lehetnek). A beruházás során 5 kutatói munkahely létesül. A szakmai felkészítés színvonala a hallgatók intézményválasztását pozitívan befolyásolja.

A TMAK kialakításával célunk a gyakorlati képzés feltételeinek javítása, a kis létszámú csoportokban gyakorlatorientált laboratóriumi foglalkozások biztosítása, az oktatói labor kialakításával a kutató- és fejlesztőmunka feltételeinek javítása.
A természettudományi alapképzési területhez tartozó alapozó tárgyak labor, szertár és műhely igénye megoldódik, hatékonyabbá válik a Természet- és Műszaki Alaptárgyi Központ innovációs tevékenysége. A zsúfoltság csökkentésével a képzési körülmények javulnak, hely szabadul fel – elsősorban hallgatói mérőlaborok és oktatói kutatólaborok részére – az Informatikai Intézetben, továbbá TMAK-ban öt kutatói munkahelyet is kialakítunk.
A központ nagyobbik része jelenleg az Informatikai Intézet épületegységében működik, ahol nem áll rendelkezésre a fizika és műszaki alaptárgyak oktatáshoz megfelelő felszereltségű bemutatóterem.
A GAMF Kar 3. sz. épületében, a Természettudományi és Műszaki Alaptárgyi Központban a Matematika és a Fizika Szakcsoportokat helyezzük el, emellett oktatási demonstrációs termeket alakítunk ki.

A tervezett funkciók:

Funkció Tervezett elhelyezés
vezetői szoba, titkárság 30 m²
tanári szobák 20 oktató részére 170 m²
kutatólaboratóriumok 50 m²
hallgatói mérőlaborok 70 m²
szertár, műhely 20 m²
összesen 340 m²

 


A Természettudományi és Műszaki Alaptárgyi Központban kialakított hallgatói laborban alapvető műszaki és fizikai mérésekre, adatfeldolgozásra oktatjuk a hallgatókat.
A laborok olyan mechanikai, hőtani, áramlástani és optikai alapjelenségeket mutatnak be, amelyek a műszaki fizikában lényeges gyakorlati jelentőséggel bírnak.
Ezek a gyakorlatok a következők:

A gyakorlatok növelik a hallgatók logikai és gyakorlati készségét, modellalkotó és informatikai képességét. Az új hallgatói laboratóriumi gyakorlatot heti két órában tervezzük, és beépítjük a szakok tantervébe. A hallgatói labor és a kutatói munkahelyek alkalmasak kísérleti munkán alapuló szakdolgozatok és TDK munkák készítésére, amelyek eddig a kellő infrastruktúra hiányában csak esetlegesek voltak, mivel a hallgatók általában külső cégeknél készítik el a szakdolgozatukat. Évi öt szakdolgozat, ugyanennyi TDK munka elkészítése már jelentős fejlődésnek tekinthető a fizika illetve az alkalmazott műszaki tudományok területén.
A kutatói laboratóriumokban a Fizika Szakcsoport fő kutatási tevékenységének megfelelően elsősorban optikai kutatásokat tervezünk. Megépítünk egy frekvenciakétszerezett lézerrel pumpált folytonos Ti-zafír lézert, amely a 750-1050 nm-es közeli infravörös tartományban hangolható. Modellezéssel optimalizáljuk a lézert a maximális kimenő teljesítményre, és középtávon továbbfejlesztjük a rendszert módus-szinkronizált ultrarövid (femto-szekundumos) lézerré, így időben gyorsan változó folyamatokat és nagy intenzitásnál fellépő jelenségeket is vizsgálhatunk. Erre tervezzük a gyors digitális oszcilloszkóp beszerzését.
A lézer fényforrást K+F alkalmazásokra kívánjuk felhasználni a következő témákban:

A kutatóhelyeken kialakított kísérleti lehetőségek kihasználásával évi 3-6 tudományos publikáció illetve vállalati megbízás várható. A kutatóhelyen lehetőséget biztosítunk a hallgatók TDK munkáinak és szakdolgozatainak elkészítésére.

Eseménynaptár
  2024 Május  
H K Sz Cs P Sz V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Partnerek
 
Copyright
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!