Kedvezményezett:
Kecskeméti Főiskola
6000 Kecskemét, Izsáki út 10.
Tel.: 76/501-960

Közreműködő szervezet:
ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft.
1134 Budapest, Váci út 45.
Tel.: 1/273-4250

MŰSZAKI-TERMÉSZETTUDOMÁNYOS
TUDÁSBÁZIS INFRASTRUKTÚRÁJÁNAK
FEJLESZTÉSE A KECSKEMÉTI FŐISKOLÁN

A projekt az Európai Unió támogatásával és az
Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Támogatási összeg: 2.440.925.248 Ft
Gyorslinkek
Főmenü
Média

Környezetvédelmi és Kertészeti Élelmiszer-alapanyag Vizsgáló Laboratórium kialakítása, eszközbeszerzése

A laboratórium közvetlenül szolgál oktatási célaokat, míg ezzel párhuzamosan a kar kutatási és szolgáltató jellegű tevékenységéhez is illeszthető. Lehetőség nyílik az egyes környezeti elemek (víz, talaj, biotikus elemek) és kertészeti termékek egészségre káros paramétereinek és növényvédőszer-maradék tartalmának vizsgálatára.

A laboratórium a főiskola a mezőgazdasági szaktanácsadói és laboratóriumi szolgáltató szerepét tudja erősíteni. Lehetőség nyílik az agrárvállalkozások igényeinek szélesebb körű kielégítésére, az agrárvállalkozások és a főiskola kapcsolatrendszerének bővítésére.

A KFK Környezettudományi Intézetének célja, hogy a régió kertészeti tevékenységének profiljához jól alkalmazkodó, csúcsminőséget képviselő környezetvédelmi és élelmiszer-alapanyagvizsgáló laboratóriumot hozzon létre.
A laboratórium közvetlenül szolgál oktatási célokat, ezzel párhuzamosan a kar kutatási és szolgáltatási tevékenységeihez is illeszthető. A laborban végzett vizsgálatok elsősorban az élelmiszerek beltartalmi összetevőit mérik, mint pl. a károsanyag és növényvédőszer-maradék és azok származékai, olaj, vitamin, színanyag, emberi és egyéb eredetű, egészségre ártalmas anyagok, környezetszennyező anyagok. A laboratórium működése lehetővé teszi a különböző oktatási egységekből, illetve kutatási programokból származó mezőgazdasági termékek (növényi szár- és levélrészek, zöldség- és gyümölcstermés minták) vizsgálatát is. A projekt megvalósulása elősegíti az intézményen belüli szervezeti egységekkel és az intézményen kívüli kutatóintézetekkel, oktatási egységekkel, gazdálkodó szervezetekkel történő együttműködésünk további fejlesztését.
A laboratórium a hallgatók magas színvonalú képzését segíti elő azzal, hogy teret ad a TDK tevékenységnek és a karon dolgozó doktoranduszok kutatásainak. A kutatók bevonása révén a pályázati és publikációs tevékenységet is elősegíti.
A laboratórium kialakítása után lehetőségünk nyílik tanfolyamok szervezésére, évente 6-10 fő részvételével.
A laboratórium akkreditálását követően lehetőségünk lesz a különböző eredetű agrártermékek vizsgálatát szélesebb körben is végezni, a szolgáltatások a mezőgazdaságban, így akár már a mikro- és kisgazdaságokban is jól hasznosíthatók. Piacelemzéseinkből kiindulva megállapítottuk, hogy térségünkben a kertészeti termelők, különösen a zöldségtermesztők körében komoly piaci igény van a termelt élelmiszerek minőségének folyamatos ellenőrzésére.
A laboratórium munkáját irányító, gyakorlattal rendelkező vegyész oktatók (két fő) műszeres analitika és kémia tárgyakból tartanak laboratóriumi gyakorlatokat a hallgatók számára, amellyel a műszaki (műszeres analitika) és természettudományos (kémia, biokémia, növényvédelmi kémia, környezettudomány) végzettséggel és ismeretekkel rendelkező hallgatók számaránya az összes végzett hallgatón belül jelentős arányban növelhető. A hallgatók tudása elhelyezkedésüket követően a termelésben és az élelmiszerek minőségellenőrzésének területén hasznosul.
A laboratórium a fenti vizsgálatok elvégzése mellett, csúcstechnológiájának és fejleszthetőségének köszönhetően, a térségünkben egyedülálló módon járulhat hozzá a szakterület (műszeres analitika) innovációs fejlesztéséhez.
A régió vállalkozásai közül kiemelkedő partnerünk lesz a kecskeméti székhelyű Agrolog Vegetables Kft., amelynek nemzetközi kereskedelmi tevékenysége révén évek óta alapvető célkitűzése a kertészeti termékek, zöldségfélék minőségének vizsgálata, és a minőségtanúsítása területén betöltött innovációs szerepének növelése. Projektünk esetében az együttműködés új kertészeti technológiát, újabb vizsgálati módszereket és új műszeres alkalmazások kifejlesztését jelenti.

Laboratóriumunk működéséhez a vonatkozó szabványokhoz illeszkedő minőségirányítási rendszert építünk ki és üzemeltetünk, szorosan illeszkedve a főiskola jelenlegi minőségirányítási rendszeréhez.
Eseménynaptár
  2024 Május  
H K Sz Cs P Sz V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Partnerek
 
Copyright
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!